تبلیغات
وبلاگ ot کنگره 60 شعب اصفهان - گزارش لژیون پزشکان کنگره 60 ، سیزدهم آذرماه 1394
گزارش لژیون پزشکان کنگره 60 ، سیزدهم آذرماه 1394
پنجشنبه 19 آذر 1394 ساعت 10:48 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست مسافر میثم | ( دیدگاه شما )

بنام قدرت مطلق الله


شانزدهمین جلسه از دوره هشتم لژیون پزشکان پارک طالقانی با نگهبانی و استادی آقای مهندس و دبیری خانم اعظم، با دستور جلسه مسائل فنی (متادون) در تاریخ 13/9/94 راس ساعت 8 صبح آغاز به کار کرد.


بدن با هر چیزی که بخواهد هماهنگ باشد در ابتدا باید با آن سازگاری پیدا کند.


مهندس:
 
قرار شد ما یک هفته در میان در مورد بحث فنی که در مورد اعتیاد و روشهای مختلف درمان مواد مخدر مختلف است  صحبت کنیم. ما سه اصل داریم و اگر این سه اصل را در نظر نگیریم و بر آنها اگاه نباشیم امکان ندارد که بتوانیم درمان را انجام بدهیم. ممکن است مهار را انجام دهیم و یا آسیب را کاهش دهیم ولی درمان صورت نمگیرد. این سه اصل را که من به عنوان مهندسی اعتیاد از آن یاد کردم  شامل اصل اشباع و اصل سازگاری و اصل تغذیه میباشد. در ابتدا اصل اشباع میگوید که هر چیزی ظرفیتی دارد و شما نمیتوانید مواد مخدر را مدام بالا ببرید و شخص از آن لذت ببرد بلکه آن یک سقفی دارد مثل شکر که در آب حل میکنید تا یک حدی این شکر حل میشود ولی بعد از آن هر چه شکر اضافه کنید دیگر در آب حل نخواهد شد که در اینجا میگویند که به مرحله‌ی اشباع رسیده است.الان بیشتر مصرف کننده‌ها در این مرحله اشباع هستند مثل لیوان آبی که آب را تا یک حدی می‌پذیرد ولی از آن مرحله که گذر کند آب را به بیرون میریزد.
حد اشباعی که من برای تریاک تخمین زده‌ام حدود 1.5 گرم تریاک خوراکی است که اگر یک فرد عادی که به تریاک عادت ندارد اگر این مقدار را مصرف کند منجر به مرگش میشود. بنابراین اگر کسی 3 گرم تریاک را در روز مصرف میکند یعنی در مرحله اشباع است. قدیم ها میگفتند بکش و بکش یعنی اول میزان مصرفی خود را وزن کن سپس استفاده کن که در نسلهای جدید اصلا مقدار مصرفی مشخص نیست چون افرادی را هم داریم که چند مصرفه هستند یعنی شخصی هم تریاک میکشد هم شیشه هم گراس وهم الکل و هم شیره میخورد و این ها همه در مرحله اشباع هستند و کسی که در این مرحله باشد دیگر از مواد مخدر لذت نخواهد برد. من این مسائل را وقتی متوجه شدم که زمانی که خودم تریاک مصرف می‌کردم یک شلوار کاری به پا داشتم که یک جیبی داشت که در آن معمولا یک یا دو گرم تریاک بود که وقتی آن را میخوردم نعشگی را نمیفهمیدم ولی وقتی در مسیر و مراحل درمان بودم واقعا نعشگی را احساس می‌کردم که به مرحله‌ای رسید که من 5 صبح یک عدس تریاک را که میخوردم با یک لیوان چای چشمانم قرمز می‌شد و عرق میکردم و گرما را در بدنم احساس میکردم و وقتی در زمان مصرف روزی شش الی هفت گرم تریاک را مصرف میکردم چنین نعشگیی را نداشتم. پس وقتی مصرف از نقطه اشباع بگذرد دیگر برای فرد لذت و فایده‌ای ندارد و جز تخریب چیز دیگری نخواهد داشت.اصل دوم همان بحث سازگاری است. بدن با هر چیزی که بخواهد هماهنگ باشد در ابتدا باید با آن سازگاری پیدا کند.
کسی که بدون تمرین بخواهد ناگهان سی یا چهل دور دور یک زمین را بدود مسلما باعث آسیب عضلات پای خود خواهد شد چرا که پای او با آن میزان دویدن سازگار نبوده است. شاید زمانی ناگهان وارد یک فضای خیلی سرد و یا خیلی گرم بشوی و یا جایی بروی که فشار هوا میزان متفاوتی دارد که با این شرایط سازگار نیستی که این ناسازگاری باعث آسیب رسیدن به تو خواهد شد.یا مثلا جنوب کشور غذاهای گرم میخورند و یا شمال کشور به عنوان مثال ترشی  زیاد میخورند حال اگر غذای جنوب را به یک شمالی بدهی باعث دلدرد او خواهد شد چرا که بدن او با آن نوع تغذیه سازگار نمیباشد.برای هر چیزی یک زمانی لازم است که سازگاری را به وجود آورد. ما زمانی میتوانیم دور یک زمین چهل دور بدویم که بدن ما با آن سازگار باشد که این هم مستلزم یک زمانی خاصی است. کسی که تریاک را میکشد ناگهان نمیتوانیم به او بگوییم که تریاک را بخور چرا که بدن او با خوردن تریاک سازگار نیست چون در زمان کشیدن از طریق دهان و زبان و ریه و بینی آلکلوئیدهای تریاک را جذب میکرده‌است ولی وقتی میخورد این جذب از طریق روده و معده انجام میگیرد که برای تغییر این روند جذب و ایجاد سازگاری یک زمان مشخصی لازم است که تجربه نشان داده است که این سازگاری حداکثر بین بیست روز تا دو ماه زمان میبرد.
 
 
ما این هارا به این دلیل میگوئیم که مثلا شما مریضی را دارید که هروئین مصرف میکند و میخواهید که به او متادون بدهید چون مواد فرق کرده است باید زمان بدهید که بدن آن را بشناسد چرا که مرفین بوده است حالا تبدیل شده است به تبائین مسلما باید به بیمار زمان دهیم که بدن خود را با ماده جدید سازگار کند.پس همان اول به او متادون جواب نخواهد داد و وقتی این اتفاق می‌افتد مدام متادون را افزایش میدهیم که این عمل کمکی به بیمار نخواهد کرد چون بدنش هنوز ماده جدید را تشخیص نداده است. پس باید میزان پایین  بدهید که کم کم بدنش به آن عادت کند که پاسخ مثبت بگیرید. میانگین داروی اوتی در کنگره 60 پنج الی پنج و نیم سی‌سی است یعنی کسی که وارد کنگره میشود و به درمان میرسد اگر بخواهیم اوتی او را روزانه حساب کنیم همین مقدار خواهد شد.طرف کراک میکشد میخواهیم او را ببریم روی اوتی باید زمان بدهیم برای سازگاری و یا این که الکل مصرف میکند که به الکل هم پاسخ میدهد و باعث ترمیم سیستم میشود.
اصل بعدی اصل تغذیه میباشد که ما باید چه موادی تغذیه کنیم ودر چه زمانی و چگونه تغذیه کنیم و این که به چه میزان بخوریم که اگر این مسائل را در تغذیه در نظر نگیریم به نتیجه نخواهیم رسید. مسائلی که اکنون بسیار متداول است این است که میزان غذا بیش از اندازه است و زمان مصرف غذا هم درست نیست چرا که یک مصرف کننده روزی چندین بار مصرف میکند و اگر بخواهیم که این تعداد مصرف را به یک بار در روز تبدیل کنیم در روز بسیار احساس گرسنگی خواهد کرد. قوای متادون حداکثر 7 الی 8 ساعت است و قوای شربت تریاک هم 5 الی 6 ساعت است  که این قدرت ذره ذره کم خواهد شد. پس این مسائل هم در تغذیه تاثیر بسیار دارد. در تغذیه هم بهترین روش دی اس تی است که در فاصله زمانی 8 الی 9 ساعت باید شخص تغذیه کند و به اندازه مورد نیاز  باید مصرف کند که این میزان غذا هم خود امری بسیار مهم است. ما در کنگره 60 زمانی که دارو را میدهیم میزان و چگونگی مصرف و زمان مصرف را کاملا برای فرد مشخص میکنیم که این مسائل هم با توجه به مواد مصرفی فرد تعریف میشود که نوع مواد و نحوه مصرف بر روی روند تجویز داروی درمانی تاثیر میگذارد و آن را تغییر میدهد.مثلا ما مصرف شیشه را با 0.3 سی‌سی و یا 0.2 سی‌سی شروع میکنیم که بعضی جاها با 15 سی‌سی شروع میکنند. هر فرد روند درمان خودش را دارد به همه نمی‌توان یک برنامه داد مصرف داروها باید حتما دی اس تی باشد باید زمان مشخص داشته باشد و پله‌ها هم باید 21 روز یکبار تغییر کند.
پس تا الان اصول درمان اشباع و تغذیه و جایگزینی شد.الان مصرف کننده‌ها مصرفشان طوری شده است  مثلا فرد تریاک و متادون مصرف میکند یا شیشه و متادون یا شیره و متادون یعنی متادون در کنار اکثر مواد اعلام وجود میکند که ما اگر بخواهیم متادون را به اوتی تبدیل کنیم پروتکل خاص خود را دارد که اولین کاری که انجام میدهیم این است که  متادون آن را تی دی اس میکنیم یعنی به سه قسمت تبدیل میکنیم در تی دی اس کردن معمولا 2 الی 4 سی‌سی از آن کم می‌کنیم. فردی مثلا 20 سی‌سی روزانه مصرف میکند که وقتی از او سوال کنیم میگوید صبح به صبح مصرف میکند و یا صبح و ظهر مصرف میکند و یا این که مدلهای مختلف دیگر مصرف میکند. ما اولین کاری که میکنیم این است که 20 سی‌سی را به 18 سی‌سی تبدیل میکنیم که بتوانیم آن را به سه قسمت تقسیم کنیم.
من در آینده مصرف صبح را در کنگره میخواهم بین 5 الی 7 صبح قرار دهم که کم کم این موضوع را در کنگره عملی خواهم کرد.برگردیم به تقسیم متادون که وقتی ما تقسیم بندی را انجام دادیم به شخص میگوییم که این روند را تا یک هفته ادامه دهد تا کمی سازگاری انجام شود بعد از گذشت 1 هفته حال اوتی را جایگزین میکنیم که هفته دوم متادون ظهر را حذف میکنیم و به جای آن اوتی را قرار میدهیم و هفته سوم وعده صبح را بر میداریم و جای آن اوتی قرار میدهیم و هفته چهارم متادون شب را هم حذف میکنیم و جای آن اوتی را قرار میدهیم که این 4 هفته حتما باید به همین شکل پیش برود و زود تر از آن نمیتوان بدن را از روی سازگاری متادون به سازگاری اوتی تبدیل نمود.حال برای تبدیل میزان متادون به اوتی یک مکانیزم خاصی داریم که فقط از روی تجربه بدست آمده است. ما معمولا تا 10 سی‌سی شربت متادون را میتوانیم به همان اندازه شربت تریاک را تجویز کنیم که اگر آن را بخواهیم تی دی اس کنیم بالا ترین مقدارش 9 سی‌سی میشود که میتوانیم معادل همین 9 سی‌سی متادون 9 سی‌سی شربت تریاک را جایگزین کنیم که این روند فقط زمانی میتوان استفاده کرد که فرد بیشتر از 10 سی‌سی مصرف نداشته باشد برای مصرف بیشتر از آن مثلا 15 سی‌سی را اینگونه عمل میکنیم که 10 سی‌سی اش را طبق روند گذشته عمل میکنیم  ما بقی را در 0.5 ضرب میکنیم که مصرف روزانه 15 سی‌سی متادون ‌معادل 12.5 سی‌سی شربت تریاک میباشد و بیشتر از 20 سی‌سی را در 0.1 ضرب میکنیم مثلا اگر 30 سی‌سی کسی متادون مصرف میکند 10 سی‌سی اول که روند عادی 10 سی‌سی دوم در 0.5 ضرب میشود و 10 سی‌سی سوم در 0.1 ضرب میشود که در کل مصرف روزانه‌اش 16 سی‌سی شربت اوتی خواهد شد. بعدا هم من اینها را در یک جدول تهیه میکنم و به شما میدهم که از روی جدول داروهارا تجویز کنید.
 
پرسش‌ها:
 
 
خانم دکتر پریسا:
اگر زیر 5 سی‌سی متادون هم باشد آیا باید به همان شیوه عمل کنیم ؟
پاسخ: زیر 10 سی‌سی متادون همان مقدارشربت اوتی است وتوجه داشته باشید در روش دی اس تی مقدارها ثابت است مثلا وعده ها را به شکل 1 و 0.5 و 1 در نمی‌آوریم هر سه وعده باید به یک مقدار باشد.
 
 
آقای دکتر مسعود: من درمانگر نیستم ولی یک سوالی داشتم شما گفتید وقتی بدن شربت اوتی را نمی‌‍شناسد باید با یک دوز پایین شروع کنیم که کم کم با بدن سازگار شود اما در اینجا برای معادل‌سازی متادون این فرمول را ارائه دادید که مثلا اگر فردی 9 سی‌سی مصرف متادون داشته باشد 9 سی‌سی شربت اوتی مصرف کند حال آیا این مقدار آیا باعث سازگاری میشود ؟
پاسخ: دامنه مواد متعدد است و میزان مصرف و نحوه‌های مصرف نیز گوناگون است مثلا اگر کسی 1 گرم تریاک میخورد سریع میگوییم معادل 10 سی‌سی اوتی است و درمان را شروع میکنیم و این سازگاری نمیخواهد چرا که نوع مواد یکسان است. 100 میلی گرم مرفین برابر است با 20 میلی گرم متادون. متادون 5 برابر در میزان وزن از آن قوی تر است بنابراین متادون خودش بسیار قوی تر از تریاک است و نکته دیگر اینجاست که اوتی را ما ناگهان ندادیم بلکه هفته به هفته جایگزین کردیم که سازگاری هم انجام شود.
 
 
 
خانم دکتر اعظم: آیا میتوانیم از همین دوز چینی‌ها برای درمان خود متادون از متادون هم استفاده کنیم؟
پاسخ: 100% آن هایی که متادون را تی دی اس کردن خیلی از ریزشها کم شده است و مریض‌ها کمتر برگشت خورده‌اند و پایبندی آنها بیشتر شده‌استو اگر این کار را انجام دهید من مطمئنم که نتیجه بهتری را خواهید گرفت.
 
 
.
آقای روانشناس محسن: بعضی از مراجعین هستند که میگویند به جای 2 سی‌سی 1 سی‌سی هم من را نعشه میکند و خودشان دوست دارند که کمتر مصرف کنند آیا ما باید آن مقدار کمتر را به آنها بدهیم یا این که روی همان پله شخص را نگه داریم ؟
پاسخ: خوب اگر ما ببینیم شخص حالت تهوع دارد و یا بعد از مصرف حالش بد میشود آن را کم میکنیم ولی یک نکته اینجا هست که آن این است که هیچ وقت خود مریض یا رهجو نمیتواند در برنامه خود دست ببرد نه اجازه قطع دارد و نه اجازه بالا یا پایین کردن پله را دارد اگر فرد کمتر مصرف کند او را تشویق نمیکنیم جون این دارو وظیفه بازسازی را دارد اگر کمتر بخورد درمان صورت نمیگیرد. ما به فرد میگوئیم از تهران تا کرج را پیاده برو. فرد میگوید من میخواهم این مسیر را بدوم ولی اگر بدود به 100 متر نرسیده زمین می ‌خورد و طاقتش طاق میشود.پس شخص نه باید قطع کند و نه کم کند چون خودش را از تعادل خارج میکند.
 
آقای دکتر نادر:
من در کنگره مسائل زیادی را یاد گرفتم ولی مسائلی که در این جلسه بیان شد بسیار در عمل به درد من خورد و از تجربیات دیگران هم استفاده کردم. مریضهایی را که متادون مصرف میکردند را به روی شربت اوتی بردم و خیلی بهتر عمل کرد هر دوی آنها مزایا و معایب خود را دارند متادون چون طول عمر طولانی تری دارد به طور تک‌دوزی استفاده میشود و چون شیرین است به مراتب مصرف کردن آن هم برای مریض راحت تر است ولی ایراد آن این است که وابستگی آن 11 برابر اوتی میباشد  و به هیچ وجه خلاص شدن از آن راحت نیست. به ما گفته شد که مریضی که متادون مصرف میکند را اگر میخواهید درمان کنید اول شخص را به روی اوتی ببرید سپس اوتی را براییش تیپر بکنید و در آخر قطع کنید چون یواش یواش که کنار بگذارد راحت تر است چون وابستگی کمتری دارد.

منبع   :   سایت کنگره 60
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: دستور جلسات کنگره 60، جلسات ot،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: